Посольство України у Державі Катар

, Київ 04:03

Культурно-гуманітарне співробітництво

У 2013 р., за сприяння ПУ в Катарі, розпочато переговорний процес щодо підписання міжурядової Угоди про співробітництво між Україною та Державою Катар у галузі культури.

У січні 2013 р. Доху з робочим візитом відвідав Президент Національного олімпійського комітету України, Віце-президент Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій С.Бубка. В рамках регіональної поїздки С.Бубка провів переговори з Головою НОК, членом правлячої родини Катару шейхом С. Аль Тані, у ході яких було досягнуто домовленості про підписання меморандуму про співпрацю між НОК України та Катару. Другий візит С.Бубки до м. Доха відбувся на початку травня 2013 р. 

Для участі у фінальній частині Чемпіонату світу з легкої атлетики серед молоді в Україні (м. Донецьк) з 10 по 14 липня 2013 р. перебувала команда з понад 30 юних катарських спортсменів і тренерів.   

У період з 26 по 28 червня 2013 р. у м. Вишгород пройшов черговий етап чемпіонату світу зі швидкісних перегонів на воді Всесвітнього чемпіонату водно-моторної «Формули-1», в якому срібну та бронзову медалі здобула катарська збірна.

20.10.2013 р. у м. Доха розпочався п’ятий етап Кубку світу з плавання на короткій воді, в якому взяли участь представники жіночої та чоловічої збірних України. У перші два дні змагань українська плавчиха Д.Зевіна здобула дві золоті медалі.

1-13 січня 2014 року у Катарі з робочим візитом перебував Генеральний директор Міжнародної клініки відновного лікування (м. Трускавець), Герой України, проф. Володимир Козявкін.

Основна мета візиту полягала у налагодженні співробітництва з державними медичними установами Катару у питаннях, пов’язаних із наданням реабілітаційної допомоги дітям, хворим на церебральний параліч та інші розлади центральної нервової системи.

Під час візиту проведено конструктивні переговори з Першим заступником Голови Вищої Ради охорони здоров’я Катару Салехом Аль-Меррі та групою катарських реабілітологів, за результатами яких сторони домовились направити в Україну делегацію місцевих лікарів для проходження підготовчого тренінгу. Було досягнуто також домовленості щодо прийняття Міжнародною клінікою відновного лікування у м. Трускавець кількох хворих на церебральний параліч катарських дітей для їх обстеження та надання кваліфікованої медичної допомоги.

У рамках перебування у м. Доха для підготовки серії репортажів про Державу Катар до Посольства України завітала знімальна група Національної телевізійної компанії України на чолі з пані Надією Базів –шеф-редактором і ведучою програми «Аудієнція» Першого національного телеканалу.

У короткому інтерв’ю Посол України у Катарі Євген Микитенко розповів про сучасний стан і перспективи українсько-катарського співробітництва.

Українські журналісти відзначили важливість наявності у Катарі української дипустанови, що сприяє підтримці регулярних контактів з катарською стороною з усього спектру питань двосторонньої співпраці,  гарантує надання своєчасного захисту прав та інтересів наших співвітчизників, які тимчасово живуть і працюють у Катарі.

Під час перебування у м. Доха знімальна група «Першого національного» провела зустрічі з відомими катарськими особистостями, відвідала місця історичної та культурної спадщини, оглянула об’єкти катарської транспортної, спортивної та туристичної інфраструктури.

  

09-10 травня 2014 р. у столиці Катару м.Доха пройшли щорічні кубкові змагання «Діамантової ліги» з легкої атлетики. Одним з почесних гостей турніру став відомий український спортсмен, багаторазовий світовий рекордсмен та олімпійський чемпіон у стрибках з жердиною Сергій Бубка.

У турнірі взяли участь декілька українських легкоатлетів.

Захід відвідали представники дипломатичного корпусу, у т.ч. Посольства України у Державі Катар.

 

27 травня 2014 р. у Національному театрі м. Доха (Держава Катар) відбувся концерт українсько-польського фортепіанного дуету за участі молодих віртуозів Дениса Боднара (Україна) та Фредерика Валчжака (Польща).  Під час концерту прозвучали відомі композиції  Й.Баха, Ф.Шопена, Ф.Ліста.  

Денис Боднар  - талановитий український піаніст, випускник Львівської консерваторії, лауреат багатьох вітчизняних і міжнародних музичних конкурсів. 

У період з 17 по 20 червня 2014 р. у м. Доха (Держава Катар) з візитом перебувала офіційна делегація України на чолі з Першим заступником міністра культури України Олесею Островською-Лютою.

Делегація взяла участь у засіданні 38-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, у ході якого відбулись, зокрема, дебати довкола питання щодо збереження об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Св. Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра».

Крім цього, уранці 18 червня 2014 р. Глава української делегації відвідала Міністерство культури Катару, де провела зустріч з Директором департаменту з питань культури і мистецтва Фалєхом Аль-Гаджрі (має ранг заступника міністра). Під час переговорів було обговорено перспективи активізації українсько-катарської співпраці у культурній сфері шляхом розширення відповідної договірно-правової бази, а також здійснення обміну фольклорними колективами, проведення спільних культурологічних заходів, концертів, фестивалів, тижнів культури тощо.

 

З 16 по 23 червня 2014 р. у м. Доха (Держава Катар) пройшли гастролі Донецького національного академічного театру опери і балету імені Анатолія Солов’яненка.

 20 жовтня 2014 р. у м. Доха (Держава Катар) пройшла 31-а Міжнародна конференція наукових парків та інноваційних площадок, яка відбулась під патронатом Міжнародної асоціації наукових парків IASP за сприяння Катарського парку науки і технології. Даний захід уперше в історії проходив на території Близького Сходу.

На церемонії відкриття були присутні Почесний президент катарської науково-дослідницької організації «Катар Фаундейшн», мати діючого еміра шейха Моза Аль-Міснед, Президент Міжнародної асоціації наукових парків IASP Рік Ведлі, один із розробників системи онлайн відео “Youtube” Чад Херлі, а також інші відомі діячі світової науки і техніки.

У роботі конференції, яка тривала до 22 жовтня 2014 р., брали участь делегації з понад 40 країн світу. Делегацію України на цьому заході представляв Віталій Чернюк – Голова корпорації «Науковий парк Київський національний університет імені Тараса Шевченка».            

 У Катарі успішно працюють українські тренери з різних видів спорту. У цьому контексті слід зазначити, що рівень підготовки українських тренерів, за свідченнями катарської сторони, є надзвичайно високим.

Організована українська діаспора у Катарі – відсутня. Загальна чисельність українців, за даними МВС Катару, складає близько 500 осіб. Основні сфери працевлаштування – підприємства нафтогазової промисловості, спортивні заклади, готельний бізнес.

16-17 лютого 2016 р. у м. Доха відбулась 12-ї Конференція з міжрелігійного діалогу. У роботі форуму були традиційно представлені посланці мусульманського, християнського та іудейського духовенств з різних країн світу. Цього року у Конференції взяла участь офіційна делегація України на чолі з директором Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України А.Юрашем. До складу делегації увійшли також Архієпископ Української Православної Церкви Київського Патріархату (архієпископ Чернігівській і Ніжинський) Євстратій та Голова Українського центру діалогу та комунікацій шейх І.Абу Аль-Руб. Голова української делегації очолив одну з робочих панелей щодо посилення ролі спеціалізованих агентств у визначенні релігійних, медійних, інтелектуальних та культурних цінностей. За результатами роботи української делегації відбулась урочиста церемонія підписання Угоди про співпрацю між Українським центром діалогу та комунікацій, який очолює шейх І.Абу Аль-Руб, та Міжнародним Дохійським центром з міжрелігійного діалогу під керівництвом І.Аль-Нуеймі.

15 березня 2016 р. у культурологічному містечку «КАТАРА» було відкрито арт-студію українського художника А.Чорновола, який живе і працює у катарській столиці. У творчій майстерні українського художника були організовані майстер-класи для катарських митців та місцевої обдарованої молоді. За час роботи студію відвідало багато високих гостей, у т.ч. представники правлячої у Катарі родини, зокрема, сестра Еміра шейха М.Аль Тані, яка опікується питаннями культури і мистецтва, та є меценатом у цій сфері, а також шейх Х.Аль Тані – відомий філантроп, колекціонер і художник.

У рамках чемпіонату світу з шосейних велогонок, який проходив у м. Доха у період з 09 по 16 жовтня 2016 р., та за сприяння Посольства, 13 жовтня 2016 р. було урочисто відкрито стенд нашої держави на території спеціально відведеної для вболівальників чемпіонату "фан-зони". На ньому було представлено арт-проект «Targets», автором якого є родина українських художників Андрія та Надії Чорновіл. Крім цього, стенд був прикрашений традиційним українським жіночим та чоловічим убранням, художніми роботами українських митців, фотографіями з краєвидами нашої держави.  Разом з Україною стендами були представлені посольства Нідерландів, Франції, Бельгії, США, Ірану, Сирії. Стенд України відвідали численні гості та вболівальники чемпіонату, а також співробітники української дипмісії у Катарі. За результатами роботи, ПУ в Катарі було удостоєно почесної грамоти Оргкомітету чемпіонату.

18 жовтня 2016 р. у м. Доха, за сприяння Посольства України та у взаємодії з українською арт-агенцією New Visions Production, було відкрито виставку українського мистецтва, присвячену святкуванню 25-ї річниці Незалежності України. На ній були представлені роботи понад 10 вітчизняних художників з різних регіонів України. На церемонії відкриття були присутні представники керівництва культурологічного містечка «KATARA», на території якого проходила виставка, глави дипломатичних місій, члени дипкорпусу, журналісти, поціновувачі мистецтва з числа жителів Катару, а також наших співвітчизників. Виставка робіт українських художників тривала до 30 жовтня2016 р.

24 листопада 2016 р. у м. Доха Посольством у взаємодії з Групою з міжпарламентських зв’язків з Державою Катар у Верховній Раді України та українською компанією «Інтерпайп» було організовано урочисте прийняття з нагоди 25-ї річниці Незалежності України, яке пройшло в одному з п’ятизіркових готелів катарської столиці. Головними гостями заходу з катарського боку стали міністр транспорту та комунікацій Дж.Аль-Сулейти, а також Генеральний секретар МЗС та директори куруючих департаментів.

Важливою подією звітного року став робочий візит до Києва у грудні 2016 р. радника Еміра Катару з питань культури Х.Аль-Каварі, який відбувся, у т.ч., за сприяння Посольства. Після повернення з України відбулась зустріч Посла з Х.Аль-Каварі, на якій катарський посадовець поінформував про результати своєї поїздки в Україну, де він був прийнятий Прем’єр-міністром України В.Гройсманом, міністрами закордонних справ, культури, освіти і науки,  екології та природних ресурсів України.  Х.Аль-Каварі висловив щиру подяку українській стороні за якісну організацію та належне змістовне наповнення візиту, який, за його словами, мав важливе значення у контексті передвиборчої кампанії на посаду Генерального директора ЮНЕСКО, у якій Х.Аль-Каварі є одним з головних кандидатів.

Протягом 2016 р. українські спортсмени, за організаційної підтримки Посольства, успішно виступали на міжнародних змаганнях у Досі з тенісу, стрільби, плавання, шахів, велоспорту. 

Науково-технічна співпраця.

Науково-технічна співпраця. З моменту започаткування діяльності Посольством України в Катарі забезпечено участь делегації українського Міжнародного освітнього проекту «Вавілов сад» (м. Севастополь, АР Крим) на чолі з його генеральним директором С.Джамалем у П`ятому Всесвітньому інноваційному саміті з освіти (WISE, 29-31 жовтня 2013 р.), який щорічно відбувається у м. Доха під патронатом шейхи М.Аль-Міснед. Українські фахівці взяли участь у дебатах та дискусійних панелях у рамках WISE з питань міжцивілізаційного та міжкультурного діалогу в контексті реалізації спільних міжнародних молодіжних проектів.

Крім цього, у 2013 р. Посольством надано сприяння НТУУ «Київський політехнічний інститут» у налагодженні робочих контактів з катарськими науково-дослідницькими та освітніми закладами у питаннях опріснення морської води та кібернетичної безпеки. 

За ініціативи ПУ в Катарі розпочато переговорний процес щодо укладення Меморандуму про взаєморозуміння між Дипломатичною Академією України та Дипломатичним інститутом Катару.

29 березня – 1 квітня 2014 р. Державу Катар з робочим візитом відвідала українська наукова делегація, до складу якої увійшли член Наглядової ради технопарку «Київська політехніка» Микола Петренко, проректор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»  проф. Олексій Новіков, а також керівник компанії GSMSoft, яка входить до складу технопарку «Київська політехніка», Олександр Свищевський.

За сприяння Посольства України в Катарі було організовано низку зустрічей української делегації з керівництвом, професорсько-викладацьким складом та студентами «Університету Катару», який є найбільшим у державі вищим навчальним закладом.

Сторони детально обговорили можливості налагодження міжвузівської співпраці у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, програмування, спільної розробки сучасних наукових рішень і програм.     

За результатами візиту домовлено продовжити контакти з найбільш перспективних напрямів співпраці. Керівництво катарського університету було офіційно запрошено відвідати Україну та, зокрема, НТУУ КПІ протягом 2014-2015 академічного року.  

 

У 2016 році Посольство продовжило докладати зусиль та вживати заходів для поглиблення співпраці з Катаром у галузі науково-технічного співробітництва.

Так, 30 березня 2016 р. Міністр охорони здоров`я Катару Х.Аль-Куварі прийняла Директора Міжнародної клініки відновного лікування (МКВЛ) у м. Трускавець, проф. В.Козявкіна, який перебував у м. Доха з робочим візитом. У ході переговорів український лікар ознайомив співрозмовницю з діяльністю МКВЛ, яка протягом останніх років надає якісну медичну допомогу пацієнтам з арабських країн Затоки. Аналізуючи перспективи двосторонньої співпраці, сторони досягли домовленості про створення Робочої групи для визначення пріоритетних напрямів співробітництва. Було підкреслено необхідність скорішого підписання Меморандуму про співпрацю у галузі охорони здоров’я між Україною та Державою Катар. Під час зустрічі катарському урядовцю було передано лист-запрошення від Міністра охорони здоров"я України відвідати нашу державу з візитом. У свою чергу, Міністр охорони здоров’я Катару Х.Аль-Куварі погодилась із необхідністю скорішого підписання меморандуму про співробітництво у відповідній сфері, який створить належні умови для реалізації досягнутих домовленостей. За сприяння Посольства, українську медичну делегацію прийняв Прем’єр-міністр, міністр внутрішніх справ Катару шейх А.Аль-Тані, який підтримав ініціативи української сторони щодо необхідності налагодження ефективної співпраці у галузі реабілітації хворих на ДЦП та інші неврологічні захворювання. Він також доручив виділити проф. В.І.Козявкіну на час його перебування у Катарі спеціалізоване приміщення для здійснення ним прийому та огляду хворих з метою їх подальшого відбору та направлення на лікування до МКВЛ у Трускавці.

10-13 квітня 2016 р. у м. Доха під патронатом шейхи Г.Аль Тані, виконавчого директора  технопарку “Qatar Foundation”, відбулись треті Міжнародні змагання серед арабомовних шкіл під назвою “Doha Debates 2016”, у яких взяли участь команди з понад 50 країн світу, у т.ч. з України. До складу збірної нашої держави увійшли учні арабської школи «Аль-мадіна Аль-мунаввара» у м. Київ, які у ході участі у дебатах перемогли команди Єгипту, Оману, Сінгапуру та Чехії. Зупинила успішний виступ української команди збірна Катару, яка у “play-off” вийшла до фіналу змагань. Учасникам дебатів пропонувались для обговорення актуальні політичні та соціально-економічні питання. Тренером збірної команди України на цих змаганнях виступив голова громадської організації «Арабський дім» пан С.Закут. Очікується, що збірна України візьме участь в аналогічному заході у 2017р.

На початку вересня 2016 р. в рамках налагодження співпраці між КНУ ім. Тараса Шевченка та «Університетом Катару» Посольство отримало повідомлення щодо прийнятних для місцевої сторони дат візиту керівництва КНУ ім. Тараса Шевченка до м. Доха для підписання Меморандуму про співпрацю. Відповідно до робочого графіку ректора «Університету Катару» Х.Аль-Діргема, можливими термінами візиту делегації КНУ до Катару були: 16-20 жовтня або 06-10 листопада, або 11-15 грудня 2016 р. Програмою візиту до м. Доха було передбачено, зокрема, підписання згаданого документу, ознайомлення з роботою «Університету Катару», відвідання його факультетів та кафедр, а також знайомство з українськими студентами, які навчаються у ньому на факультеті арабської мови і літератури. На відповідний лист ПУ в Катарі від 08.09.2016 р. відповіді від КНУ ім. Тараса Шевченко, на жаль, отримано не було. За наявною інформацією, керівництво КНУ ім. Тараса Шевченка на початку 2017 р. планує уповноважити Посла України в Катарі підписати зазначений меморандум.

27 жовтня 2016 р. у м. Доха у рамках робочого візиту делегації представників Міністерства інфраструктури України та Державної авіаційної служби України відбулось підписання Меморандуму про взаєморозуміння з Державіаслужбою Держави Катар. Документом, зокрема, наголошується на зацікавленості сторін започаткувати пряме авіаційне сполучення між м. Доха та найбільшими містами України (мм. Київ, Львів, Харків, Одеса, Донецьк та ін). Домовлено також, що обидві сторони проведуть черговий раунд переговорів в українській столиці протягом першого кварталу 2017 р.

27 листопада 2016 р. У контексті заходів, що вживались ПУ в Катарі для започаткування співпраці між Дипломатичною Академією України при МЗС України та її катарським відповідником відбулись зустріч і переговори Посла з Першим проректором Дипломатичного Інституту при МЗС Держави Катар Н.Аль-Шейбі. У ході бесіди було обговорено перспективи налагодження співпраці між катарським Дипломатичним Інститутом та ДАУ при МЗС України. У цьому контексті Посол передав на розгляд катарської сторони проект Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва між зазначеними навчальними установами. У свою чергу, Н.Аль-Шейбі висловила інтерес очолюваного нею інституту укласти зазначений документ з метою розвитку та інтенсифікації контактів з українським партнером у галузях професійної підготовки молодих дипломатів, організації спільних конференцій, симпозіумів, круглих столів, курсів арабської та української мов тощо. Сторонами домовлено визначити план подальших дій на цьому напрямку, а також погодити графік обміну візитами між Дипломатичним Інститутом Катару та ДАУ при МЗС України. 

29-30 листопада 2016 р. у м. Доха під патронатом Голови Катарського Фонду з питань освіти, науки і соціального розвитку, матері Еміра Катару шейхи М.Аль-Міснед відбувся щорічний Всесвітній саміт з питань інновацій у сфері охорони здоров’я (World Innovation Summit for Health – WISH), учасниками якого стали понад 1400 делегатів з числа урядовців, відомих лікарів, дослідників та бізнесменів, задіяних у галузі охорони здоров’я. Географія учасників охоплювала понад 100 держав світу, включаючи Україну. Офіційну делегацію нашої країни на саміті представили в.о. начальника Управління громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України Н.Півень та Генеральний директор Міжнародної клініки відновного лікування (м. Трускавець), Герой України, професор, доктор медичних наук В.Козявкін, яким Посольство надало сприяння у межах своєї компетенції. Члени української делегації взяли участь у низці круглих столів та тематичних панелей, у ході яких розглядались сучасні методи і механізми реформування медичної системи зарубіжних країн, їх досвід у сфері адміністрування медичних служб і закладів, питання боротьби з аутизмом, запобігання поширенню діабету, онкологічних, серцево-судинних та інфекційних захворювань. Н.Півень пообіцяла ініціювати направлення листа-подяки від керівництва МОЗ України міністру охорони здоров’я Катару Х.Аль-Куварі, у якому, серед іншого, оргкомітету WISH буде запропоновано розглянути можливість включення до програми саміту 2017 р. виступів і презентацій членів майбутньої офіційної делегації України.