Питання консульського прийому
1 Коли і як можна потрапити на прийом громадян?
Прийом здійснюється з використанням засобів електронної черги (е-Черги), що передбачає попередню онлайн-реєстрацію відвідувачів через веб-сайт https://online.mfa.gov.ua.
Під час реєстрації Вам потрібно обрати вид консульської послуги, щодо отримання якої Ви звертаєтеся до Посольства, дату і час візиту до консульського підрозділу, зазначити Ваші персональні та контактні дані.
У разі звернення за отриманням кількох консульських послуг одночасно, слід зробити реєстрацію для кожної послуги окремо.
Після завершення реєстрації на вказану Вами електронну пошту надсилається відповідне повідомлення-підтвердження.
2 Які документи потрібно мати з собою під час консульського прийому?
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон або інший документ, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорт громадянина України, посвідчення моряка тощо), а також документи, необхідні для отримання потрібної Вам консульської послуги, та їх копії.
3 Чи можна зателефонувати в Посольство для отримання консультацій?
Так. Консультації з консульсько-правових питань надаються у телефонному режимі на щоденній основі (крім вихідних – п’ятниці і суботи) з 12:00 до 14:00 за номером: +97444147297 та +97444147298. Ви також можете отримати консультації через електронну пошту консульського відділу Посольства: [email protected].
4 Як і де сплачується консульський збір?
Оплата консульського збору за вчинення консульських дій здійснюється у безготівковій формі через касу будь-якого відділення QNB Банку після консультації з консулом і отримання ваучеру для оплати. Оплата за вчинення консульських дій у приміщенні Посольства неможлива.
Консульський збір стягується в катарських ріялах.
5 Де можна дізнатися про тарифи консульського збору?
Інформація про тарифи консульського збору міститься на веб-сторінці Посольства за посиланням: https://qatar.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/tarifi-konsulskogo-zboru Оплата консульського збору можлива виключна після консультації з консулом і отримання ваучера.
6 Помилково сплачено суму, що перевищує розмір консульського збору. Чи можливо повернути надмірно сплачені кошти?
Так. Заявникам повертається помилково або надмірно сплачена сума консульського збору за умови подання заяви про повернення коштів протягом року з дня оплати.
Повернення здійснюється спеціалістом з фінансових питань Посольства на підставі відповідної заяви платника, квитанції про сплату консульського збору та письмового дозволу керівника дипустанови.
Паспортні питання
1 Який порядок подання документів на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон?
Прийом з питань оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон здійснюється кожного понеділка і середи за попереднім записом, який можна зробити онлайн за посиланням https://online.mfa.gov.ua/
2 Які документи потрібні для оформлення паспорта для виїзду за кордон?
Інформація про порядок оформлення паспорта і необхідні документи міститься за посиланням https://qatar.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/pasportni-diyi
3 У нас на території Катару народилася дитина і нам потрібно оформити їй паспорт. Які наші дії?
Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон для новонародженої дитини здійснюється у три етапи:
Легалізація свідоцтва про народження і перекладу свідоцтва про народження українською мовою. Звертаємо увагу на те, що для легалізації подається свідоцтво про народження (в Катарі це документ, який оформлений Департаментом громадського здоров’я на картонному бланку формату А5, а не копія свідоцтва про народження на бланку А4).
Реєстрація громадянства новонародженої особи
Оформлення паспорта.
4 Яка вартість оформлення паспорта для виїзду за кордон?
Консульський збір за оформлення паспорта для виїзду за кордон складається з двох частин: безпосередньо за оформлення паспорта у розмірі 329 катарських ріялів (особи віком до 16 років звільняються від сплати цього збору) та за автоматизовану обробку даних у розмірі 146 катарських ріялів (стягується з кожної особи незалежно від віку).
5 Які строки оформлення паспорта для виїзду за кордон?
Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 року № 152 (далі – Порядок), паспорти для виїзду за кордон видаються закордонними дипломатичними установами України у строк до трьох місяців з дня подання заяви-анкети та інших необхідних документів.
Оформлення закордонних паспортів в Україні здійснюється централізовано.
Виготовлені Державним центром персоналізації документів паспорти надсилаються до МЗС, яке доставляє їх до посольств та консульств України дипломатичною або командирською поштою.
6 Як можна швидше отримати виготовлений паспорт?
За письмовою заявою громадянина, на ім’я якого оформлено паспорт для виїзду за кордон, або за заявою його законного представника, паспорт може бути надісланий до Посольства міжнародним експрес-відправленням із залученням можливостей міжнародних операторів поштового зв’язку «DHL Express».
При цьому звертаємо увагу, що така доставка здійснюється виключно за рахунок заявника.
До заяви має додаватися квитанція про оплату вартості послуг з доставки виготовленого паспорта.
7 Чи можуть родичі або уповноважена за довіреністю особа отримати виготовлений паспорт в Україні?
Ні. Відповідно до пункту 75 Порядку, видача паспорта для виїзду за кордон здійснюється тією закордонною дипломатичною установою України, яка прийняла документи для оформлення паспорта.
8 На який строк оформляється паспорт?
Паспорт для виїзду за кордон оформляється особам, які не досягли 16-річного віку, на 4 (чотири) роки, а особам, які досягли 16-річного віку, – на 10 (десять) років.
9 Чи може один з батьків, який працює в Катарі, подати до Посольства клопотання щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон неповнолітній дитині, яка наразі перебуває в Україні?
Ні. Обов’язковою умовою оформлення паспорта для виїзду за кордон через Посольство є постійне проживання або тимчасове перебування особи, на ім’я якої оформляється паспорт, на території Катару на момент подання документів. У разі перебування такої особи в Україні, одному з батьків або уповноваженій ними особі потрібно звертатися до територіального органу або підрозділу Державної міграційної служби України за місцем реєстрації дитини або до відповідного центру надання адміністративних послуг.
10 Я змінила прізвище після укладення шлюбу в іншій країні. Чи можу я отримати паспорт на нове прізвище?
Обмін паспорта для виїзду за кордон у зв’язку зі зміною інформації (наприклад, прізвища), внесеної до попереднього паспорту, в дипломатичних установах України здійснюється лише громадянам України, які оформили дозвіл уповноважених органів України на постійне проживання за кордоном.
У разі якщо Ви не належите до цієї категорії, Вам потрібно звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем реєстрації або відповідного центру надання адміністративних послуг для обміну паспорта громадянина України («внутрішнього паспорта»). Одночасно Ви можете подати клопотання щодо обміну паспорта для виїзду за кордон.
11 Чи можна отримати другий паспорт для виїзду за кордон, залишивши дійсним попередній паспорт?
Так. Чинним законодавством України допускається можливість користуватися одночасно двома паспортами для виїзду за кордон.
12 Чи можна при отриманні нового паспорту залишити собі попередній анульований паспорт?
Так. Анульований паспорт може бути тимчасово залишено на руках у заявника у разі наявності у ньому дійсних іноземних віз (до закінчення строку їх дії) або необхідності переоформлення дозволу на проживання в Катарі на новий паспорт.
13 Чи можливо продовжити строк дії паспорта або внести до нього дані про дитину?
Ні. Продовження строку дії паспортів для виїзду за кордон або внесення даних про дитину до паспортних документів батьків чинним законодавством України не передбачено.
Кожній дитині-громадянину України, у тому числі новонародженій, оформляється окремий паспорт для виїзду за кордон.
14 Чи можна у Посольстві оформити внутрішній паспорт у вигляді ID-картки або вклеїти фото до паспорта старого зразка?
Ні. Питання оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі картки або вклеювання фотокарток до «внутрішніх» паспортів у формі книжечки належить виключно до компетенції територіальних підрозділів Державної міграційної служби України.
15 Під час перебування в Катарі втрачено/викрадено паспортні документи. Часу очікувати на оформлення нового паспорта немає. Що робити?
У разі втрати або викрадення паспортних документів спочатку необхідно звернутися до найближчого поліцейського відділення. Співробітники поліції мають зафіксувати факт втрати/викрадення паспорта та видати Вам відповідну довідку.
На підставі цієї довідки Ви можете отримати в Посольстві посвідчення особи на повернення в Україну, яке, зазвичай, виготовляється в день подачі всіх необхідних документів.
16 Які документи необхідні для оформлення посвідчення на повернення в Україну?
Для оформлення посвідчення особи на повернення в Україну заявник має подати до Посольства такі документи:
1. заява-анкета (формується консульським працівником в електронній формі під час подання документів, після чого підписується заявником);
2. довідка з поліції, що підтверджує факт звернення заявника стосовно втрати або викрадення паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
3. документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
У разі відсутності у заявника документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, необхідно заповнити заяву-згоду на обробку персональних даних для направлення запиту до відповідного територіального управління Державної міграційної служби України за місцем реєстрації заявника з метою його ідентифікації та перевірки належності до громадянства України.
У такому випадку оформлення посвідчення може бути здійснене лише після отримання відповіді на зазначений запит.
17 На який строк оформляється посвідчення на повернення в Україну?
Посвідчення особи на повернення в Україну оформляється на строк, необхідний для повернення заявника в Україну, але не більш як на 30 днів.
18 Чи можна в’їжджати на територію інших країн за посвідченням на повернення?
Посвідчення особи на повернення в Україну дає право лише на в’їзд в Україну.
Відтак, при поверненні з Каатару в Україну Ви не зможете залишати транзитну зону аеропорту в третій країні за цим документом.
Візові питання
1 Як можна отримати в’їзну візу до Катару?
Між Україною і Катаром діє безвізовий режим, який дозволяє громадянам обох країн перебувати на території країн потягом 90 днів протягом 180 днів.
УВАГА! Відповідно до вимог чинного міграційного законодавства Катару, паспортний документ має бути дійсним не менш як 6 місяців з дати в’їзду до Катару.
2 Де оформляється робоча/сімейна віза до Катару?
Візи для в’їзду в Кувейт з метою подальшого працевлаштування, навчання або возз’єднання сім’ї оформляються заздалегідь через органи міграційної служби за клопотанням приймаючої сторони (т.зв. «спонсора»).
3 Яке покарання передбачене за порушення строків перебування в Катарі?
За перевищення дозволеного строку перебування на території Катару передбачений штраф у розмірі від 10 до 100 катарських ріялів за кожен додатковий день, але не більше, ніж 10 000 ріялів. У такому випадку виїзд з території країни дозволяється лише після сплати всієї суми нарахованого штрафу, який можна сплатити в аеропорту. У випадку відсутності коштів для сплати штрафу, особу може бути заарештовано і поміщено до депортаційного центру до моменту, коли особа зможе сплатити штраф чи до моменту депортації.
Витребування документів
1 Який порядок витребування документів з України?
Клопотання щодо витребування документів з України подаються до закордонних дипломатичних установ України.
Процедура витребування передбачає заповнення відповідних анкет у 3-х примірниках, на кожний документ окремо. Відповіді на запитання в анкеті потрібно давати повні і точні.
Запит Посольства щодо витребування документів надсилається дипломатичними каналами до органу видачі відповідного документа.
2 Який розмір консульського збору за витребування документів?
За витребування документа стягується консульський збір у розмірі 110 катарських ріялів. У разі витребування легалізованого документа консульський збір становитиме 183 катарських ріяли.
Довідки про не притягнення до кримінальної відповідальності в Україні (police clearance) оформляються Посольством в порядку дотримання процедури з витребування документів.
Питання РАЦС
1 У мене народилася дитина в Катарі. Чи можна отримати для неї українське свідоцтво про народження?
Відповідно до чинного порядку реєстрації актів цивільного стану в закордонних дипломатичних установах України, якщо реєстрація актів цивільного стану була проведена компетентними органами іноземної держави, про що свідчить відповідний документ, то повторна реєстрація в посольстві не провадиться.
В Катарі діє вимога обов’язкової реєстрації місцевими органами всіх дітей, народжених на території країни. Свідоцтва про народження оформляються Департаментом громадського здоров’я Катару. Після завершення процедури реєстрації видається місцеве свідоцтво про народження дитини. Для визнання на території України цей документ має бути легалізований в Міністерстві закордонних справ Катару та Посольстві України в Державі Катар.
2 Чи можна зареєструвати в Посольстві шлюб з іноземним громадянином/громадянкою?
Ні. Реєстрація шлюбу в Посольстві здійснюється лише за умови, що обидва з майбутнього подружжя (і наречений, і наречена) є громадянами України. В інших випадках шлюб має укладатися в сімейному суді Катару або у відповідній релігійній установі, яка має право реєструвати шлюби на території Катару.
3 Ми обидва громадяни України і хотіли б укласти шлюб в Посольстві. Які для цього необхідні документи та яка процедура?
Особи, які бажають зареєструвати шлюб в Посольстві, мають подати такі документи:
заяву встановленого зразка (заповнюється і підписується в консульському підрозділі);
дійсні паспорти для виїзду за кордон;
документ, що підтверджує проживання або перебування на території Катару;
Особи, які раніше перебували у шлюбі, мають також подати документи, що підтверджують припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть другого з подружжя, рішення суду про розірвання шлюбу або визнання шлюбу недійсним тощо).
Консульський збір за державну реєстрацію шлюбу – 365 катарських ріяілів.
Реєстрація шлюбу відбувається через 1 місяць з дати подання заяви.
4 Як можна укласти шлюб через уповноважені органи Катару?
Шлюб на території Катару укладається в сімейному суді шляхом підписання шлюбного контракту або у відповідних релігійних установах, які уповноважені на реєстрацію шлюбів.
5 Чи можна отримати в Посольстві довідку про сімейний стан? Така довідка вимагається катарським судом для реєстрації шлюбу.
Видача довідок про сімейний стан чинним законодавством України не передбачена. У зв’язку з цим Посольство замість зазначеного документа, може посвідчити Вашу заяву про відсутність перешкод для укладення шлюбу.
6 В яких випадках Посольство може зареєструвати розірвання шлюбу?
Посольство має право реєструвати розірвання шлюбу між громадянами України, якщо хоча б один із них постійно проживає за кордоном, тобто оформив у встановленому порядку дозвіл уповноважених органів України на постійне проживання за кордоном.
Іншим категоріям громадян з питань розлучення потрібно звертатися до органів РАЦС України, українського або катарського суду.
7 Чи можна змінити ім’я або прізвище через Посольство?
Змінити прізвище та ім’я через Посольство неможливо.
Нотаріальні дії.
1 Чи можна оформити довіреність та отримати інші нотаріальні послуги дистанційно?
Ні. Обов’язковою умовою для вчинення нотаріальних дій є особиста присутність заявника, тобто особи, чий підпис на довіреності або заяві засвідчується у нотаріальному порядку консульською посадовою особою.
2 Чи потрібно робити попередній запис на вчинення нотаріальної дії?
Так. Запис на прийом для вчинення нотаріальних дій здійснюється онлан за посиланням online.mfa.gov.ua
З метою заощадження Вашого часу та забезпечення видачі довіреності/засвідчення заяви у день звернення до Посольства, рекомендуємо попередньо (за декілька днів до дати відвідання дипустанови) надіслати необхідні дані та копії документів на електронну адресу: [email protected].
3 Хто має право оформити довіреність в Посольстві?
Посольство посвідчує довіреності громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, документованим посвідками на тимчасове або постійне проживання в Україні, а також іншим іноземцям та особам без громадянства, які володіють українською мовою в обсязі, достатньому для розуміння тексту довіреності.
Інші категорії осіб для оформлення довіреностей мають звертатися до місцевих компетентних органів.
Звертаємо увагу, що довіреності, посвідчен компетентними органами Катару, для подальшого використання на території України мають бути легалізовані Міністерством закордонних справ Катару та Посольством України в Державі Катар.
4 Які документи потрібно подати для оформлення довіреності?
Для посвідчення довіреності в консульському підрозділі Посольства при собі потрібно мати:
1. паспортний документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, посвідку на тимчасове/постійне проживання в Україні або іноземний паспорт (в залежності від категорії заявників) та копію їх сторінки з особистими даними;
2. при посвідченні довіреностей майнового характеру – копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
3. при посвідченні довіреностей майнового характеру на дітей, батьків, другого з подружжя – оригінали та копії документи, які підтверджують родинні стосунки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо);
4. копії паспорта громадянина України (внутрішнього паспорта) та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера особи, на ім’я якої оформляється довіреність (у якості альтернативного варіанта допускається надання консулу у довільній формі відомостей щодо персональних та паспортних даних, а також адреси реєстрації в Україні довіреної особи).
Рекомендуємо також у разі звернення за посвідченням довіреностей щодо продажу майна мати при собі копії правовстановлюючих документів (Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, технічний паспорт на авто тощо).
5 Чи можна оформити в Посольстві довіреність для використання в іншій країні?
Посольство посвідчує довіреності виключно для використання на території України або представництва інтересів довірителя в закордонних дипломатичних установах України.
Довіреності щодо Вашого представництва в третіх країнах Ви можете оформити у місцевих компетентних органів.
6 Скільки коштує оформлення довіреності?
Консульський збір за посвідчення довіреності складає 110 або 219 катарських ріялів, залежно від предмету довіреності.
Також обов’язковою є реєстрація довіреності в реєстрі довіреностей, що здійснюється за відпвідною заявою, підпис на якій засвідчується нотаріально. Вартість засвідчення підпису на такій заяві становить 73 катарських ріяли.
7 Я працюю за контрактом в Катарі. Моя дружина і діти проживають в Україні та планують приїхати до мене в гості. Чи потрібна моя згода на виїзд дітей з України? Які для цього потрібні документи?
Відповідно до чинного українського законодавства, для виїзду з України дітей, які не досягли 16-річного віку, вимагається відповідна нотаріально засвідчена згода того з батьків, який є громадянином України та буде відсутній в пункті пропуску через державний кордон України в день виїзду.
У разі постійного проживання або тимчасового перебування особи за межами України така згода може бути оформлена у відповідній закордонній дипломатичній установі України.
Документи, необхідні для оформлення вищезазначеної згоди:
- паспорт для виїзду за кордон заявника;
- свідоцтво про народження дитини (або його копія);
- копія паспорта для виїзду за кордон дитини;
- копія паспорта для виїзду за кордон супроводжуючої особи.
8 Мій чоловік є іноземцем. Чи потрібен його дозвіл на виїзд дітей з України?
Ні. Відповідно до частини 2 пункту 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 р. № 57, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку в супроводі одного з батьків здійснюється без нотаріально засвідченої згоди другого з батьків, якщо він/вона є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується відповідним записом у свідоцтві про народження дитини.
9 У мене помер родич в Україні? Які мої дії для оформлення спадщини?
Якщо після смерті родичів в Україні залишилася спадщина, і Ви належите до кола спадкоємців, потрібно упродовж 6 місяців з дати відкриття спадщини подати до органу нотаріату за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. У разі неможливості виїзду до України для подання необхідних документів особисто, така заява має бути нотаріально засвідчена консулом. Крім того, в Посольстві потрібно посвідчити довіреність для представництва Ваших інтересів з питань оформлення спадкових прав.
10 Чи можна оформити в Посольстві запрошення іноземця в Україну, яке вимагається для оформлення української візи?
Так. Для цього потрібно в приміщенні консульського підрозділу Посольства заповнити відповідну заяву про вчинення нотаріальної дії та мати з собою паспорт для виїзду за кордон, копію паспорта громадянина України у формі книжечки (1, 2 та 11 сторінки) або у формі картки (+ довідку про реєстрацію місця проживання в Україні), а також паспортний документ запрошуваної особи.
11 Скільки коштує засвідчення нотаріальної заяви?
Консульський збір за засвідчення вірності підпису на заяві становить 73 катарських ріяли.
Легалізація документів
1 Для чого потрібно легалізовувати іноземні документи?
Документи, видані компетентними органами Катару, визнаються дійсними на території України лише за умови їх консульської легалізації.
2 Що потрібно мати для подачі документа на легалізацію?
Для вчинення консульської легалізації фізичні особи подають відповідну заяву, документ, який потрібно легалізувати, та документ, що посвідчує особу заявника. Юридичні особи для легалізації належних їм документів подають відповідний лист-звернення на офіційному бланку установи, в якому зазначаються: перелік документів, що подаються на легалізацію, мета, з якою вони легалізуються, відомості про уповноважену особу.
3 Чи обов’язковою є присутність особи, на ім’я якої видано документ, для подання цього документа на легалізацію?
Особиста присутність власника документа не є обов’язковою. Але в такому разі подається довіреність від його імені, що підтверджує відповідні повноваження представника.
4 Який розмір консульського збору за легалізацію документів?
Консульський збір за легалізацію одного документа, виданого фізичній особі, - 183 катарських ріяли, документа юридичної особи – 365 катарських ріялів. За термінову легалізацію документа консульський збір сплачується за подвійним тарифом.
5 Який термін розгляду документів для легалізації?
До п’яти робочих днів. За клопотанням заявника та у разі наявності такої можливості, легалізація може вчинятися у терміновому порядку (в день подання заяви та необхідних документів).
За легалізацію документа у терміновому порядку консульських збір стягується у подвійному розмірі.
6 Які документи не підлягають легалізації?
Посольство не легалізує оригінали та копії паспортних документів, посвідчень особи, посвідчень водія, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, нормативно-правові акти та роз’яснення щодо їх застосування, документи комерційного характеру, трудові контракти.
7 Який порядок легалізації документів, виданих на території Катару?
Документи, видані уповноваженими органами Катару, перед консульською легалізацією в Посольстві мають бути попередньо засвідчені Консульським департаментом Міністерства закордонних справ Катару.
УВАГА! Копії та переклади документів приймаються на легалізацію лише за умови попередньої легалізації оригіналів цих документів.
8 Чи можна засвідчити в Посольстві українські документи?
Консульська легалізація будь-якого офіційного документа, виданого уповноваженими органами України (у т.ч. дипломів, свідоцтв про народження/шлюб/розірвання шлюбу, довідок тощо), можлива лише за умови його попередньої легалізації Департаментом консульської служби МЗС України.
Питання громадянства
У нас на території Катару народилася дитина і ми хочемо оформити їй громадянство України. Які наші дії?
Для того, щоб оформити набуття Вашою дитиною громадянства України, необхідно підготувати і надати такі документи:
1. заяву встановленого зразка;
2. свідоцтво про народження дитини, засвідчене Міністерством закордонних справ Катару із перекладом його українською мовою. Переклад українською мовою також підлягає легалізації в МЗС Катару;
3. паспорт для виїзду за кордон того з батьків, хто є громадянином України.
На підтвердження реєстрації дитини громадянином України видається відповідна довідка (довідка про реєстрацію особи громадянином України).
Консульський збір за оформлення набуття громадянства України за народженням не стягується.