• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Державою Катар
Опубліковано 06 травня 2020 року о 15:16

Важливі двосторонні документи у сфері торговельно-економічного співробітництва:

- Угода про економічне, торговельне і технічне співробітництво між Урядом України та Урядом Держави Катар від 2002 р.;

- Угода між Урядом України та Урядом Держави Катар про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (чинна з 9 квітня 2019 р.);

- Угода між Урядом України та Урядом Держави Катар про створення Спільної комісії з економічного, торговельного і технічного співробітництва (чинна з 9 листопада 2018 року);

- Угода між Урядом України та Урядом Держави Катар про сприяння та взаємний захист інвестицій (чинна з 9 квітня 2019 р.);

Упродовж останніх років торговельно-економічне співробітництво між країнами зазнало значної активізації. Закладено необхідні передумови для поглибленого розвитку ефективного співробітництва між Україною та Катаром у торговельно-економічній, промисловій та інвестиційній сферах.

За підсумками 2019 р. Катар посів 66-те місце серед країн світу за  обсягами українського експорту та 85-е місце за  обсягами товарообігу (11-е місце серед країн Близькосхідного регіону та 13-те місце серед країн Арабського світу).

Згідно з даними Державної служби статистики України, загальний обсяг зовнішньої торгівлі (товари і послуги) між Україною та Державою Катар за результатами 2019 р. становив 90 млн. 219 тис доларів США, що стало найбільшим показником за всю історію українсько-катарських дипломатичних відносин.

У 2019 р. значно збільшився обсяг торгівлі товарами, який становив 82,255 млн. дол. США (68,278 млн. у 2018 р.). При цьому обсяг вітчизняного товарного експорту до Катару перевищив минулорічні показники на 25,0% і склав 74,908 млн. доларів, а обсяг імпорту катарських товарів становив 7,346 млн. доларів США, що дещо менше за минулорічні показники (87,8%). Позитивне сальдо за цей період - 67,562 млн. млн. доларів США).

Торгівля послугами між Україною та Катаром порівняно незначна, водночас, протягом 2019 р. відбулось її помітне зростання (головним чином за рахунок транспортних послуг), який у підсумку значно перевищив показники 2018 р. і становив 7,964 млн. доларів США. Експорт послуг з України зріс на 30,3% і склав 5 млн.854 тис., імпорт – на 89,9% (2,110 млн. дол. США). Позитивне сальдо України у торгівлі послугами з Катаром дорівнює 3,745 млн. дол. США.

Поточний стан зовнішньої торгівлі товарами

Відповідно до інформації Держстату України, за результатами перших 8-ми місяців 2020 р. (останні наявні дані), незважаючи на вжиті урядом Катару обмежувальні заходи та певні зміни торговельної політики, спрямовані на протидію поширенню коронавірусної інфекції COVID-19, позитивна тенденція до зростання двосторонньої торгівлі товарами збережена.

Зокрема, протягом січня-серпня 2020р. загальний обсяг українсько-катарської торгівлі товарами становив 94 млн. 526 тис. дол. США (34,644 млн. доларів за аналогічний період 2019 р.). При цьому обсяг українського експорту склав 91 млн. 144 тис. доларів США (308,2% у порівнянні з показниками 2019 р.), а Катар поставив до нашої держави за цей період товарів на суму 3 млн. 382 тис. доларів США (на 33,5 % менше, ніж у 2019 р.). Позитивне сальдо становить 87 млн. 762 тис. доларів США.

Номенклатура українського товарного експорту:

Структура українського товарного експорту до Катару протягом січня-серпня ц.р.  була представлена наступними групами товарів - зернові культури (код 10 за УКТ ЗЕД) - 25,5%, жири та олії (код 15) - 17,0%, залишки харчової промисловості (23) - 9,3%, молоко та молочні продукти, яйця птиці (04) - 5,0%, чорні метали (код 72) - 31,9%, вироби з чорних металів (73) - 1,9%, тютюн і промислові замінники тютюну (24) - 1,8 %, м’ясо та субпродукти (02) - 1,0%.

Номенклатура товарного імпорту до України:

У структурі українського імпорту з Катару протягом 8-ми місяців 2020р. домінували дві товарні позиції - пластмаси, полімерні матеріали (код 39 за УКТ ЗЕД) - 87,9% та продукти неорганічної хімії (код 28) - 5,5%. До України з Катару протягом звітного періоду також постачались органiчнi хiмiчнi сполуки (код 29) - 4,5%, текстильнi матерiали (код 59) - 1,2%.

Потужного імпульсу активізації двосторонніх торговельно-економічних відносин надало проведення у листопаді 2018р. у м.Доха Першого (інавгураційного) засідання Спільної Комісії з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар. За результатами визначено ключові напрями співпраці у сферах, що становлять взаємний інтерес, а також узгоджено план реалізації досягнутих домовленостей. Друге засідання СМК мало відбутися у 2020 р. в Україні. Втім, з огляду на пандемію коронавірусу, сторонами у попередньому плані узгоджено проведення Другого засідання СМК упродовж 2021 р.

Суттєве значення у контексті поглиблення співпраці у сфері інвестицій та економіки має підписання Договору між Міністерством інфраструктури України, ДП «Адміністрація морських портів України» та катарською компанією «QTerminals» стосовно передачі в концесію майна ДП «Стивідорна компанія «Ольвія» і майна ДП «Адміністрація морських портів України», яке відбулось 20 серпня 2020 р. у режимі відеоконференції.

У рамках укладеної угоди катарська компанія зобов’язалась упродовж наступних п’яти років інвестувати 3,4 млрд. грн. у розвиток українського порту та його інфраструктури. Реалізація спільно з Катаром проєкту в українському порту «Ольвія» стане найбільшою прямою іноземною інвестицією у портову галузь України за всю історію незалежності.

Існують перспективи поглиблення співробітництва у таких галузях, як енергетика, дорожня  інфраструктура, ІТ сфера тощо.


УВАГА!

У зв’язку із низкою звернень вітчизняних компаній стосовно отримання пропозицій щодо участі у тендерах, нібито оголошених Міністерством з питань вукуфів та ісламських справ Держави Катар (Ministry of Endowments and Islamic Affairs) на постачання продукції/виконання послуг, обов’язковою умовою яких є передплата тендерного збору (легалізація контракту, уповноваження адвокату тощо), Посольство України в Державі Катар інформує про таке.

Згідно з офіційною інформацією компетентних органів Катару, Міністерство з питань вукуфів та ісламських справ не співпрацює з українськими компаніями та немає жодного відношення до організації комерційних тендерів.

У разі отримання українським підприємством запрошень щодо участі у тендері (оголошень, повідомлень про перемогу тощо) від Міністерства з питань вукуфів та ісламських справ Держави Катар, рекомендуємо

звертатись до Посольства для проведення відповідної перевірки.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux