• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Державою Катар
Опубліковано 06 травня 2020 року о 15:16

Зовнішня торгівля.

Катар у 2021 році експортував товарів та послуг на 105 млрд. 149 млн. доларів США, зокрема товарів на 87 млрд 43 млн доларів США, послуг на 18 млрд 106 млн доларів США). Загальний обсяг імпорту в країну в 2021 році склав 61 млрд. 204 млн. доларів США (товарів – на 27 млрд 199 млн доларів США, послуг на 34 млрд 4 мільйони доларів США). Позитивне сальдо торгівельного балансу у 2021 році склало 44 млрд. 951 млн. доларів США.

Експорт: скраплений природний газ, продукція нафтохімічної галузі, нафтопродукти, добрива. Ключові споживачі катарського СПГ: Японія, Південна Корея, Китай, Індія, Сінгапур, Таїланд, Пакистан.

Імпорт: устаткування, продукція машинобудування, будматеріали, хімікати, продовольчі товари. Ключові країни-партнери: США, Китай, Японія, Франція, Німеччина, Велика Британія, Італія, Індія.

Важливі двосторонні документи у сфері торговельно-економічного співробітництва:

- Угода про економічне, торговельне і технічне співробітництво між Урядом України та Урядом Держави Катар від 2002 р.;

- Угода між Урядом України та Урядом Держави Катар про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (чинна з 9 квітня 2019 р.);

- Угода між Урядом України та Урядом Держави Катар про створення Спільної комісії з економічного, торговельного і технічного співробітництва (чинна з 9 листопада 2018 року);

- Угода між Урядом України та Урядом Держави Катар про сприяння та взаємний захист інвестицій (чинна з 9 квітня 2019 р.).

Упродовж останніх років торговельно-економічне співробітництво між країнами зазнало значної активізації. Закладено необхідні передумови для поглибленого розвитку ефективного співробітництва між Україною та Катаром у торговельно-економічній, промисловій та інвестиційній сферах.

Зокрема, у 2021 р. загальний обсяг українсько-катарської торгівлі товарами становив 166 млн. 710 тис. дол. США. При цьому обсяг українського експорту склав 148 млн. 30 тис. дол. США, а Катар поставив до нашої держави за цей період товарів на суму 18 млн. 680 тис. доларів США. Позитивне сальдо становить 129 млн. 550 тис. доларів США.


Номенклатура українського товарного експорту:

Структура українського товарного експорту до Катару протягом 2021 року була представлена наступними групами товарів - чорні метали (код 72 за УКТ ЗЕД) - 54,3 %, різне (код 94) - 17,6%, жири та олії (код 15) - 12,8%, залишки харчової промисловості (код 23) – 4,2%, вироби з чорних металів (код 73) - 2,9%.

Номенклатура товарного імпорту до України:

У структурі українського імпорту з Катару протягом 2021 р. домінували такі товарні позиції - пластмаси, полімерні матеріали (код 39 за УКТ ЗЕД) – 78 %, органiчнi хiмiчнi сполуки (код 29) – 13,9%, продукти неорганічної хімії (код 28) – 7,9%.

Торгівля послугами між Україною та Катаром порівняно незначна. За результатами 2021 р. обсяг торгівлі послугами становив 12,190 млн. доларів США. Експорт послуг з України в 2021 році збільшився на 28,1% від показників 2020 року і склав 6 млн. 448 тис., імпорт також збільшився  практично в 6 разів і склав 5 млн 743 тис. доларів США у 2021 році. Позитивне сальдо України у торгівлі послугами з Катаром дорівнює 704 тисячі доларів США.

Потужного імпульсу активізації двосторонніх торговельно-економічних відносин надало проведення у серпні-вересні 2021р. у м.Київ Другого засідання Спільної Комісії з економічного, торговельного та технічного співробітництва між Урядом України та Урядом Держави Катар. За результатами визначено ключові напрями співпраці у сферах, що становлять взаємний інтерес, а також узгоджено план реалізації досягнутих домовленостей. Сторонами попередньо узгоджене проведення Третього засідання СМК упродовж 2023 р.

Суттєве значення у контексті поглиблення співпраці у сфері інвестицій та економіки має підписання Договору між Міністерством інфраструктури України, ДП «Адміністрація морських портів України» та катарською компанією «QTerminals» стосовно передачі в концесію майна ДП «Стивідорна компанія «Ольвія» і майна ДП «Адміністрація морських портів України», яке відбулось 20 серпня 2020 р. у режимі відеоконференції.

У рамках укладеної угоди катарська компанія зобов’язалась упродовж наступних п’яти років інвестувати 3,4 млрд. грн. у розвиток українського порту та його інфраструктури. Реалізація спільно з Катаром проєкту в українському порту «Ольвія» стане найбільшою прямою іноземною інвестицією у портову галузь України за всю історію незалежності.

Існують перспективи поглиблення співробітництва у таких галузях, як енергетика, дорожня  інфраструктура, ІТ сфера тощо.

Ділові та галузеві асоціації

Посольство рекомендує до співпраці наступні асоціації:

Qatar Chambers- https://www.qatarchamber.com

Qatari Businesswomen Association - https://qbwa.qa/

Qatari Businessmen Association - https://qataribusinessmen.org/eng/index.aspx


Реєстрація компаній

Відкриття представництва

Іноземні компанії можуть відкривати представництва без місцевого партнера. Представництва не можуть проводити будь-які фінансові операції, пов’язані з комерційною діяльністю компанії у Катарі, і тому не підлягають оподаткуванню. В той же час, представництво має бути зареєстроване у податковій адміністрації. Представництво має право здійснювати лише адміністративну та маркетингову діяльність і тільки у відношенні товарів або послуг, які виробляються або надаються даною компанією. До ввезення дозволені лише зразки продукції, укладення договорів та прямий вихід на покупців заборонені. Представництво може бути пізніше перетворене в спільне підприємство або в 100% іноземну власність.

Філія (відділення) іноземної компанії в Державі Катар може бути зареєстроване лише у випадку необхідності виконання укладеного контракту між Державою Катар та іноземною компанією на території Катару та тільки на період реалізації такого контракту. Кінцева стадія процедури реєстрації філії (відділення) іноземної компанії у Катарі передбачає узгодження з Міністерством комерції та торгівлі Катару.

Також існує можливість реєстрації фінансових компаній або компаній, які обслуговують фінансовий сектор (аудит тощо) в Катарському фінансовому центрі. Вся процедура реєстрації компанії в Катарському фінансовому центрі здійснюється через його Адміністрацію у випадку його зацікавленості.

Можливою є реєстрація аналогічних компаній на аналогічних умовах на території Катарського парку науки та технологій, процедура реєстрації здійснюється Адміністрацією парку за умови, що діяльність вказаної компанії буде сприяти розвитку або імпорту нових технологій.

Відкриття дочірньої компанії

Всі компанії в Катарі повинні бути зареєстровані та отримати комерційну ліцензію в Міністерстві торгівлі та промисловості Катару. Інвестори можуть подати заявку на комерційну ліцензію через «універсальний центр» Міністерства або через Інтернет-портал «Invest in Qatar Center».

Найбільш розповсюдженими формами організації бізнесу в Катарі є:

Товариство з обмеженою відповідальністю (від 1 до 50 осіб), не має мінімальних вимог до уставного фонду;

Відкрите акціонерне товариство, має складатись мінімум з 5 членів, мінімальний розмір уставного капіталу - QAR 10 млн. (близько 2,7 млн. дол.), мінімальний розмір капіталу має складати  QAR 40 млн. (близько 11 млн. дол.) для лістингових вимог. Капітал ділиться на рівні номінальні акції не менше QAR 1 и не більше QAR 100;

Закрите акціонерне товариство, має складатись мінімум з 5 членів, мінімальний розмір капіталу складає QAR 2 млн. (близько 0,5 млн. дол.). Капітал ділиться на рівні номінальні акції не менше QAR 1 и не більше QAR 100.

Корисні поради експортеру 

У процесі співробітництва з компаніями Катару потрібно враховувати, що ваші партнери звикли до ведення бізнесу офлайн, віддаючи перевагу особистим зустрічам. За такого способу торгівлі сайти катарських компаній та асоціацій, в переважній більшості, не мають інформації про товар чи послуги, які вони надають. Традиційно на електронних ресурсах ділових представництв здебільшого розміщуються щорічні звіти, у яких вказуються не економічні результати компаній, а інформація про зустрічі, що були проведені впродовж року, із фотографіями учасників та відомостями про їхні ділові зв’язки та досягнення.

Представники бізнесу Катару мають специфічні манери ведення бізнесу, декларуючи готовність вести відкритий діалог, при цьому наполегливо лобіюючи власні інтереси. Серед рис, які неодмінно варто враховувати при співробітництві: перенесення чи недотримання строків виконання зобов’язань, зосередження виключно на отриманні вигоди. Проте налагодити контакти з катарськими бізнесменами доволі просто, тому що вони вже мають позитивне враження про Україну та її торговельних представників.

Рада експортерів та інвесторів при МЗС України - https://rei.mfa.gov.ua/

Анкета експортера - https://rei.mfa.gov.ua/


УВАГА!

У зв’язку із низкою звернень вітчизняних компаній стосовно отримання пропозицій щодо участі у тендерах, нібито оголошених Міністерством з питань вукуфів та ісламських справ Держави Катар (Ministry of Endowments and Islamic Affairs) на постачання продукції/виконання послуг, обов’язковою умовою яких є передплата тендерного збору (легалізація контракту, уповноваження адвокату тощо), Посольство України в Державі Катар інформує про таке.

Згідно з офіційною інформацією компетентних органів Катару, Міністерство з питань вукуфів та ісламських справ не співпрацює з українськими компаніями та немає жодного відношення до організації комерційних тендерів.

У разі отримання українським підприємством запрошень щодо участі у тендері (оголошень, повідомлень про перемогу тощо) від Міністерства з питань вукуфів та ісламських справ Держави Катар, рекомендуємо звертатись до Посольства для проведення відповідної перевірки.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux