• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Державою Катар
Опубліковано 06 травня 2020 року о 15:16

Українсько-катарське торговельно-економічне співробітництво на теперішньому етапі регулюється Угодою про економічне, торговельне і технічне співробітництво між Урядом України та Урядом Держави Катар від 2002 р. У період 2018-2019 рр. договірно-правова база співробітництва між Україною та Катаром у сфері економіки, інвестицій та торгівлі була суттєво удосконалена, що створило необхідні передумови для поглиблення співпраці у відповідних галузях та активізації бізнес контактів.

Зокрема, 20 березня 2018 року, у ході візиту Президента України, було підписано низку двосторонніх міжурядових документа економічного спрямування, зокрема:

- Угоду між Урядом України та Урядом Держави Катар про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (чинна з 9 квітня 2019 р.);

- Угоду між Урядом України та Урядом Держави Катар про створення Спільної комісії з економічного, торговельного і технічного співробітництва (чинна з 9 листопада 2018 року);

- Угоду між Урядом України та Урядом Держави Катар про сприяння та взаємний захист інвестицій (чинна з 9 квітня 2019 р.);

Упродовж останніх років торговельно-економічне співробітництво між країнами зазнало значної активізації. Закладено необхідні передумови для поглибленого розвитку ефективного співробітництва між Україною та Катаром у торговельно-економічній, промисловій та інвестиційній сферах.

За підсумками 2018 р. Катар посів 88-е місце за обсягами товарообігу України з країнами світу з часткою 0,065% (10-е місце серед країн Близькосхідного регіону  часткою 0,81%) та 12-те місце серед країн Арабського світу  часткою 1,064%).

Згідно з даними Державної служби статистики України, за результатами 2019 р. позитивна тенденція до зростання двосторонньої торгівлі товарами збережена, обсяг торговельних операцій значно збільшився і становив 82,3 млн. дол. США (68,3 млн. у 2018 р.). При цьому обсяг вітчизняного товарного експорту до Катару перевищив минулорічні показники на 25,0% і склав 74,9 млн. доларів, а обсяг імпорту катарських товарів становив 7,4 млн. доларів США, що дещо менше за минулорічні показники (87,8%). Позитивне сальдо за цей період - 67,6 млн. млн. доларів США).

Номенклатура українського експорту:

Структура українського товарного експорту до Катару протягом останніх років представлена переважно наступними групами товарів - зернові культури (код 10 за УКТ ЗЕД), жири та олії (код 15), молоко та молочні продукти, яйця птиці (04), прилади та апарати оптичні, фотографічні (код 90), чорні метали (код 72), вироби з чорних металів (73), тютюн і промислові замінники (24), палива мінеральні; нафта і продукти перегонки (код 27), м’ясо та субпродукти (02), тощо.

Номенклатура імпорту до України:

У структурі українського імпорту з Катару домінантними протягом останніх років є дві товарні позиції - пластмаси, полімерні матеріали (код 39 за УКТ ЗЕД) та продукти неорганічної хімії (код 28). До України з Катару також постачаються органiчнi хiмiчнi сполуки (код 29), алюміній та вироби з нього (код 76).

Торгівля послугами між Україною та Катаром досі порівняно незначна, водночас, протягом 2019 р. відбулось помітне зростання її загального обсягу (головним чином за рахунок транспортних послуг), який у підсумку значно перевищив показники 2018 р. і становив 7,9 млн. доларів США. Експорт послуг з України зріс на 30,3% і склав 5 млн.9 тис , імпорт – на 89,9% (2,110 млн. дол. США). Позитивне сальдо України у торгівлі послугами з Катаром дорівнює 3,7 млн. дол. США.

Відтак, загальний обсяг зовнішньої торгівлі (товари і послуги) між Україною та Державою Катар за результатами 2019 р. становив 90 млн. 219 тис доларів США, що наразі є найбільшим показником за всю історію українсько-катарських дипломатичних відносин.

20 березня 2018 року в м.Доха під час офіційного візиту Президента України було підписано Угоду між Урядом України та Урядом Держави Катар про створення Спільної комісії з економічного, торговельного і технічного співробітництва.

14-15 листопада 2018 року у м.Доха відбулося Перше (інавгураційне) засідання Спільної українсько-катарської міжурядової Комісії. За результатами заходу визначено ключові напрями подальшої співпраці у сферах, що становлять взаємний інтерес. Друге засідання Комісії має відбутися у 2020 р. в Україні.

Суттєве значення має запровадження з серпня 2017 р. прямого авіасполучення між Україною та Катаром, а також набуття чинності з листопада 2018 р. безвізового режиму поїздок громадян обох держав-власників звичайних паспортів. У перспективі опрацьовується питання запровадження регулярних вантажних перевезень між Україною та Катаром, а також розширення географії польотів катарських пасажирських літаків до України (Львів, Одеса).

11.11.2019 р. у м.Київ було підписано Протокол між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Катар про внесення змін і доповнень до Угоди між КМУ та Урядом Катару про повітряне сполучення. Підписання Протоколу дозволяє лібералізувати умови здійснення регулярних повітряних перевезень між Україною та Катаром.

У найближчій перспективі головні тенденції у зовнішній торгівлі України з Катаром залишаться незмінними. Це пояснюється особливостями кон’юнктури місцевого ринку, зокрема, традиційним попитом на українську металургійну продукцію певного сегменту (будівельні труби, арматура), яка має високу репутацію при конкурентоспроможних цінах, а також позитивною реакцією внутрішнього ринку Катару на появу продукції українських аграріїв, зокрема ячменю, продуктів птахівництва, молочних виробів. Окрім того, залишаються перспективи відновлення попередніх обсягів імпорту Україною продукції нафтохімічної галузі з Катару (сировини для виробництва полімерних товарів), яка користується попитом у вітчизняних виробників.

Існують також перспективи значного поглиблення двостороннього співробітництва у галузях енергетики, сільського господарства, розвитку інфраструктури, ІТ сфери.

Можливість збільшення обсягів торгівлі між нашими країнами визначається рядом об’єктивних чинників, перш за все, високою імпортозалежністю Катару, а також реалізацією масштабних інфраструктурних проектів у промисловості, транспорті, туризмі та ін. Привабливими факторами для виходу на ринок Катару є ліберальна система внутрішнього оподаткування, відсутність практики застосування тарифних/нетарифних обмежень торгівлі на традиційні товари українського експорту, 5% рівень ввізного мита, вільний рух капіталів тощо.


УВАГА!

У зв’язку із низкою звернень вітчизняних компаній стосовно отримання пропозицій щодо участі у тендерах, нібито оголошених Міністерством з питань вукуфів та ісламських справ Держави Катар (Ministry of Endowments and Islamic Affairs) на постачання продукції/виконання послуг, обов’язковою умовою яких є передплата тендерного збору (легалізація контракту, уповноваження адвокату тощо), Посольство України в Державі Катар інформує про таке.

Згідно з офіційною інформацією компетентних органів Катару, Міністерство з питань вукуфів та ісламських справ не співпрацює з українськими компаніями та немає жодного відношення до організації комерційних тендерів.

У разі отримання українським підприємством запрошень щодо участі у тендері (оголошень, повідомлень про перемогу тощо) від Міністерства з питань вукуфів та ісламських справ Держави Катар, рекомендуємо

звертатись до Посольства для проведення відповідної перевірки.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux