У зв’язку з тимчасовою окупацією окремих районів Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей Європейський Союз запровадив санкції заборони ведення торгових, платіжних та інших зовнішньоекономічних операцій на тимчасово окупованих територіях України. Водночас, деякі кредитно-банківські установи ЄС застосували блокування розрахунків між українськими компаніями, які знаходяться на підконтрольній території згаданих вище областей (переважно в м. Запоріжжя).
Головною причиною блокування платежів між вітчизняними суб’єктами господарювання та їхніми контрагентами стали труднощі, які виникли в ЄС при визначенні територій, які є тимчасово окупованими та/або які залишаються підконтрольними Україні.
За результатами постійної роботи Представництва України при ЄС з Генеральним директоратом Європейської Комісії «Фінансова стабільність, фінансові послуги та Союз ринку капіталу» (ГД ЄК ФІСМА) з метою вирішення цього проблемного питання згаданий гендиректорат ЄК оприлюднив публічні роз’яснення за посиланням finance.ec.europa.eu/document/download/66e8fd7d-8057-4b9b-96c2-5e54bf573cd1_en?filename=faqs-sanctions-russiaconsolidated_en.pdf (частина D. Trade and Customs, пункт 9 Oblast, стор. 190) для фінансових інституцій та суб’єктів господарювання в ЄС.
Зокрема, у роз’ясненнях ЄК чітко зазначено про відсутність обмежень щодо фінансових операцій, які здійснюються кредитними установами ЄС в процесі проведення торговельних операцій і надання послуг на підконтрольних Україні територіях Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей. Кредитні установи ЄС можуть здійснювати зовнішньоекономічні операції в цих областях так само, як операції з іншими кредитними установами в будь-якій іншій області нашої держави. Додатково забезпечено конкретизацію статусу стосовно міст Запоріжжя і Херсон як таких, що не відносяться до тимчасово окупованих територій і є підконтрольними владі України.
Таким чином, на політичному рівні з інституціями ЄС забезпечено порозуміння стосовно необхідності адресного застосування санкційного режиму.
Однак, проблеми продовжують існувати в рамках обслуговування українських суб’єктів ЗЕД окремими міжнародними банками, які керуються внутрішніми правилами комплаєнсу та демонструють консерватизм в оцінці можливих ризиків через санкційні обмеження.
У зв’язку з цим, поточна робота з метою повного вирішення проблеми блокування здійснення платежів між вітчизняними суб’єктами господарювання та їхніми контрагентами зосереджена в рамках взаємодії центральних органів влади та профільних організацій України у форматі засідань і нарад Координаційного штабу з питань деокупованих територій України під головуванням Віце-прем’єр-міністра України — Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України І.Верещук.
За результатами рішень Координаційного штабу, ЗДУ в країнах ЄС, а також Великій Британії, Казахстані та Туреччині було доручено провести адресну інформаційно-роз’яснювальну роботу з кредитно-банківськими структурами, в яких заблоковано/затримується проведення фінансових розрахунків із суб’єктами господарювання.
Водночас, Мінекономіки, Національний банк України, АТ «Ощадбанк», АТ КБ «Приват банк» та інші причетні установи наразі опрацьовують модель використання додаткових ідентифікаційних реквізитів у SWIFT-платежі для вирішення питання блокування європейськими банками операцій суб’єктів господарювання на прифронтових територіях, його подальшого узгодження з ЄК і представлення кредитно-банківським установам ЄС.